Siber Saldırı - Virüs Duyurusu “Wanna Cry, Petya”

Değerli Bozok Üniversitesi Mensupları,


Daha önce de gündeme gelen “CryptoLocker” isimli virüs saldırısına benzer ve çok daha tehlikeli kötü niyetli bir yazılım ile siber saldırılar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yeni yayılmaya başlayan kötü niyetli yazılım “Wanna Cry” ve “Petya“virüsü olarak adlandırılmıştır. Belgelerinizi şifreleyerek fidye istenmesine sebep olan kötü niyetli bu tür yazılımlar ile siber saldırılar dünya üzerinde şu ana kadar çok büyük tahribat yapmıştır.


Bu tür yazılımlar kişinin belgelerini şifreleyerek erişilmez hale getirip ardından da şifreyi çözecek olan anahtarı vermek için para talep eden korsanların kullandığı fidye yazılımlarıdır. 


Genelde sosyal mühendislik yöntemleri ile yayılan bir virüs. Saldırı yapılmak istenen kişi/kurumlara gönderilen CV, iş teklifi, yanıltıcı veya ilgi çekici e-postalar ile dosyayı açması sağlanıyor. Dosya açıldığı andan itibaren “Wanna Cry” veya “Petya” virüsü aktifleşiyor ve sabit diskte yer alan tüm verileri şifreliyor.


“Wanna Cry” ve “Petya” isimli bu virüsler çok ciddi olup bulaştıktan sonra belgelerin geri getirilmesi için bir çözüm maalesef bulunmamaktadır. Ayrıca; önceki türlerinden farklı olarak kendini ağ üzerinden yayabilmektedir. Bu şekilde birçok bilgisayara ulaşıp tahribat yapmakta ve verilere erişimi engellemektedir. Aynı zamanda sunucu sistemlerine de bulaşmaktadır. Önceki türlerinde olduğu gibi sadece ofis ve resim dosyalarını değil birçok sistem dosyalarını da şifreleyebilmekte ve birçok kurumsal hizmetin durmasına ve kurumsal verilerin yok olmasına sebep olmaktadır. Verileri geri getirmek için de istenilen fidyeyi verip belgelerin şifresini çözecek anahtarı almaktan başka çare de bulunmamaktadır.


ÇÖZÜM OLARAK;

1.  Kişisel bilgisayarınız güncel olmalıdır. Bilgisayarınızı güncel tutmak için Windows/macOS/Linux Güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

2.  Size gelen şüphelendiğiniz epostaları ve web sayfalarını açmayınız. Eklerinde bulunan dosyaları indirmeyiniz. E-posta içinde bulunan linklere tıklamayınız.

3.  Bilgisayarınızda yok ise; buradan antivirüs Programı kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız.

4.  Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat ediniz hatta şüpheli ise bilgisayarınıza takmayınız.  

5.  Dosyalarınızın Mutlaka Yedeğini Harici Diske Alınız. Bu harici diski de bilgisayara bağlı tutmayınız!

 

Bilgi ve Destek İçin;
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
0354 242 10 17 / 1072

29.06.17 14:25